ADC32RF45 Dual-Channel ADC
The ADC32RF45 supports the JESD204B serial interface with subclass 1-based deterministic latency using data rates up to 12.5 Gbps with up to four lanes per ADC. The device is offered in a 72-pin VQFN package (10 mm x 10 mm) and supports the industrial temperature range (-40°C to +85°C).
TI Design Link: Efficient, LDO-Less, Power-Supply Network Reference Design for RF-Sampling ADC
Features
  • 14-bit, dual-channel, 3 GSPS ADC
  • Noise floor: -155 dBFS/Hz
  • RF input supports up to 4 GHz
  • Aperture jitter: 90 fS
  • Channel isolation: 95 dB at fIN = 1.8 GHz
  • Spectral performance (fIN = 900 MHz, -2 dBFS):
    • SNR: 60.9 dBFS
    • SFDR: 67 dBc HD2, HD3
    • SFDR: 77 dBc worst spur
  • Spectral performance (fIN = 1.78 GHz, -2 dBFS):
    • SNR: 58.8 dBFS
    • SFDR: 66 dBc HD2, HD3
    • SFDR: 75 dBc worst spur
  • On-chip input clamp for overvoltage protection
  • On-chip digital down-converters:
    • Up to four DDCs (dual-band mode)
    • Up to three independent NCOs per DDC
  • Programmable on-chip power detectors with alarm pins for AGC support
  • On-chip dither
  • On-chip input termination
  • Input full-scale: 1.35 VPP
  • Support for multi-chip synchronization
  • JESD204B interface:
    • Subclass 1-based deterministic latency
    • Four lanes per channel at 12.5 Gbps
  • Power dissipation: 3.2 W/Ch at 3 GSPS
  • 72-pin VQFN package (10 mm x 10 mm)